• Pacówka – dzień I

    Maria Montessori planując pracę z uczniami w wieku 13+ zaproponowała by zamieszkali na wsi, gdzie poza nauką będą współprowadzić gospodarstwo ucząc się w praktyce hodowli zwierząt i uprawy roślin i w zgodzie z zasadą „farma nigdy nie śpi” ćwiczyć się w odpowiedzialności i konsekwencji.

    Wczoraj część klasy I pojechała do Woźnik k/Wadowic by wspólnie z Danielem Packiem, gospodarzem permakulturowej Pacówki w choć minimalnym stopniu móc tego doświadczyć. Tworzyliśmy nowe grządki, pieliliśmy te z jarmużem, likwidowaliśmy te z nieudaną marchewką, przerzucaliśmy kompost do świeżo postawionej szklarni, zbieraliśmy kamienie i nosiliśmy gałęzie.

    Na każdym kroku Daniel opowiadał nam o przyczynach takich a nie innych działań i z niezwykłą pasją tłumaczył system działania jego prawie samowystarczalnego gospodarstwa.

    Na koniec świętowaliśmy udany dzień pracy przy ognisku, herbacie i grze w makao.