• Herata i Opium

    Jutro odwiedzi nas Łukasz Czarnecki z tematem: “Herbata i opium”.


    W roku 1637 do Kantonu przybił pierwszy angielski statek, jaki dotarł do Chin. Miejscowi poczęstowali dowódcę jednostki – kapitana Johna Weddella oraz lekarza pokładowego – PeteraMundy’ego nieznanym w ówczesnej Europie napojem – herbatą. Choć napitek nie przypadł gościom do gustu, w przeciągu następnego stulecia ich rodacy, a wkrótce potem mieszkańcy całej Europy oszaleli na jego punkcie. Import liści herbacianych krzewów stał się jednym z finansowych filarów Kompanii Wschodnioindyjskiej, a nałożone nań cło cennym źródłem dochodów londyńskiego rządu. Ku rozpaczy Brytyjczyków jedynym portem Państwa Środka, do którego Europejczycy mieli wstęp aż do lat czterdziestych XIX wieku, pozostawał Kanton. Co gorsza, Chińczycy za sprzedawane „zamorskim barbarzyńcom” towary kazali płacić sobie w srebrze, nie wykazując zainteresowaniakupnem angielskich produktów. Jednakże w drugiej połowie XVIII stulecia wśród poddanych chińskiego cesarza zapanowała moda na palenie opium. Brytyjczycy, wyczuwając koniunkturę,zmonopolizowali uprawę maku w kontrolowanym przez siebie Bengalu i szybko stali się głównym dostawcą narkotyku na rynek chiński. Z biegiem lat szkodliwy nałóg obejmował kolejne rzeszeChińczyków, uzależniając miliony ludzi, nadwyrężając więzi społeczne i pustosząc gospodarkę Państwa Środa. Tak jak dawniej za sprawą kantońskiego handlu za Wielki Mur płynął strumień srebra, tak teraz konieczność płacenia cennym kruszcem angielskim kupcom za dostawy opium drenowała zeń chiński rynek, pogłębiając trapiący Chiny kryzys finansowy.


    Wykład przybliży słuchaczom historię tzw. „handlu kantońskiego”, przedstawi postaci i perypetie czerpiących zeń profit brytyjskich kupców oraz misjonarzy i wyjaśni, dlaczego ostateczniedrażliwe kwestie dotyczące wymiany handlowej między Wielką Brytanią a Chinami doprowadziły do wybuchu „najnikczemniejszej z wojen” – I wojny opiumowej.

    Łukasz Czarnecki – historyk zajmujący się badaniem dziejów nowożytnych państw Dalekiego Wschodu, będący równocześnie dziennikarzem popularnonaukowymwspółpracującym m.in. z magazynami „Focus Historia”, „Mówią Wieki”, „Nowa Fantastyka” i „Świat wiedzy Historia”.
    (jutro, 8:00, obecność obowiązkowa :))