• Siłacze i siłaczki w świecie irańskim

    Każdy z Was zna nowelę Stefana Żeromskiego “Siłaczka”. Praca u podstawa, społecznictwo, pomoc biednym – to hasła, które przychodzą do głowy, gdy tylko padnie wspomniany tytuł. Chciałbym Wam opowiedzieć o irańskich i afgańskich siłaczach i siłaczkach, którym przyszło mierzyć się z różnorodnymi problemami w XX i XXI w. Zapewne takie nazwiska jak Abdolhosejn Sardari, Didier Lefevre, Malaja Jusufzaj, Karolina Zięba zapewne niewiele Wam mówią, ale przecież bohaterzy pozostają zazwyczaj anonimowi. Spokojnie, nie będziemy uprawiali pozytywistycznej pracy u podstaw, ale spróbujemy wspólnie zastanowić się, czym kierowali się wspomniane (i inne) osoby, gdy narażały swoje życie dla innych. Do zobaczenia!

    Mateusz Kłagisz

    (dzisiaj, godz. 8:00, sala kapitulna, Liceum – obecność obowiązkowa! ?)