• “Po czym poznać prawdę?” wykład Marcina Żyły

    Nasz jutrzejszy gość opowie o tym, „ile prawdy jest w prawdzie”. A ścisłej: ile z tego co widzimy, słyszymy, co jest nam podawane (głównie w sieci) jako opis bądź opinia o świecie, broni się jako wiarygodne. Jakich narzędzi używać aby to weryfikować. Jak sprawić, by internet i nowe media dawały nam głębsze rozeznanie w świecie. Nie będzie mówił wyłącznie o zagrożeniach. Chciałby, żeby było to także wystąpienie o tym, co dobre, a co, dzięki sieci, jest na wyciągnięcie naszych rąk. Trzeba tylko po to umieć sięgać.
    Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „Tygodniku” ukazywały się jego reportaże z Ugandy, Ghany, Libanu, Lampedusy, Bałkanów i Niemiec, a także komentarze i rozmowy z polskimi oraz zachodnimi badaczami migracji. W 2016 r. relacjonował brytyjskie referendum w sprawie członkostwa w UE. Wiele jego ostatnich korespondencji i analiz dotyczy sytuacji humanitarnej na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Pracę za granicą rozpoczynał w krajach b. Jugosławii, gdzie był świadkiem powojennych przemian tożsamościowych oraz drogi do niepodległości Kosowa.
    Zaczynamy o godz. 8:00.
    Obecność obowiązkowa dla wszystkich uczniów Liceum.