• Wykład dr Joanny Lubeckiej

    Czy państwa lub organizacje międzynarodowe powinny reagować, gdy mieszkańcom innych krajów dzieje się krzywda? Gdy zabija się mniejszości etniczne, narodowe i religijne jak muzułmanów w Bośni w 1995 r. lub Jezydów w Iraku w 2014 r. lub lud Tutsi w Rwandzie w 1994 r.? Czy społeczność międzynarodowa powinna interweniować, w sytuacji, gdy ludzie umierają z głodu, a dyktatorzy nie dopuszczają pomocy humanitarnej jak w Somalii w 1993 r.? Choć twierdząca odpowiedź wydaje nam się oczywista, to w rzeczywistości z perspektywy prawa międzynarodowego prosta nie jest. Zastanowimy się na wykładzie, dlaczego interwencja humanitarna jest kontrowersyjnym narzędziem polityki międzynarodowej. Na przykładzie interwencji w Somalii prześledzimy motywy, jakimi kierowała się ONZ i przede wszystkim Stany Zjednoczone, wysyłając wojska do Somalii. Przyglądniemy się też skutkom tej interwencji i sprawdzimy, jak dziś wygląda sytuacja w Somalii.
    Zapraszamy na jutrzejszy wykład w naszym Liceum, który poprowadzi dla nas dr Joanna Lubecka.
    Rozpoczynamy o 8:00 w sali kapitulnej.
    Do zobaczenia!