• Wizyta w warszawskich liceach Montessori

    W połowie marca (16-17 III) kilku nauczycieli naszego liceum zorganizowało krótki wyjazd do Warszawy, w którym udział wzięli: Izabela Heller, Sara Dąbrowska, Daniel Pochaba i Jakub Wojciechowski. Wizyta w stolicy wiązała się z poznaniem metodyki pracy w dwóch niestandardowych szkołach: Liceum Stevensona oraz Warsaw Montessori High School (Warsaw Montessori Family). Była to nas świetna okazja do tego, aby przyjrzeć się podobnym systemom pracy, ale również wzajemnie zainspirować. Mamy świadomość, że pedagogika Marii Montessori zatacza coraz szersze kręgi na poziomie szkoły średniej, a jako kilkuletnie liceum nadal chcielibyśmy się rozwijać i ulepszać nasz nauczycielski warsztat. W działającym od września Liceum Stevensona na uwagę zasługuje autorska metoda projektów oraz system, który nastawiony jest na zindywidualizowany rytm pracy uczniów. Z kolei WMHS jest przykładem na to, jak połączyć montessoriańskiego ducha z przygotowaniami polskiej młodzieży do matury międzynarodowej. Wizyty w obu szkołach są dla nas ciekawym punktem odniesienia w praktykowaniu pedagogiki Marii Montessori. Odwiedziny w Warszawie dopełniło spotkanie z Jarek Szulski, jednym z twórców Liceum Artes Liberales. Po udanym wyjeździe czeka nas jeszcze refleksja, co i jak możemy ulepszyć w naszym liceum – wierzymy, że warto!