• DKL: “Lata” Annie Ernaux

    Pierwszy w tym roku DKL zaczniemy rozmową na temat książki ,,Lata” świeżo upieczonej noblistki Annie Ernaux. Trudno sklasyfikować tę prozę, choć może to stwierdzenie już jest wystarczającą klasyfikacją – to po prostu proza. Dla wnikliwszych powieść autobiograficzna również będzie miała swoje uzasadnienie. Czego takiego dokonuje Ernaux w ,,Latach”? Na pewno podejmuje próbę rozliczenia ,,rozliczenia” pokolenia Francuzów, które dorastało po II wojnie światowej, na pewno czyni wobec siebie pewien rachunek sumienia i na pewno jej opowieść nie napawa entuzjazmem… Można zatem zadać sobie pytanie, które i ja sobie zadałam – czy to wyraz ,,ducha epoki” w Europie Zachodniej (dokładnie we Francji), czy może doświadczenie autorki, skądinąd nie kryjącej swojego światopoglądu i wypływających z niego refleksji.

    Tak czy siak – książka to ciekawa:)

    Zapraszam do dyskusji,

    p. Iza

    (DKL, jutro, 13:00, sala M3)