• Pomoc dla Ukrainy

  Wczoraj nasze klasy II, IIIa oraz IIIb w ramach czwartkowego wyjścia podzieliły się na kilkuosobowe grupy, w których pomagaliśmy w organizacjach działających na rzecz uchodźców z Ukrainy.

  Jednym z miejsc do którego pojechaliśmy był Skład Solny prowadzący akcję – Zupa dla Ukrainy Kraków. Naszym zadaniem było sortowanie zup oraz artykułów przywożonych przez pomagających, wydawanie słoików oraz pakowanie paczek. Mieliśmy też dodatkowe atrakcje takie jak głaskanie psa, zagwoski na temat rozmiarów pieluszek czy kosztowanie zupy ?

  Cztery grupy pomagały w okolicy Dworca Głównego w Krakowie w ramach akcji #ZHRdlaUkrainy oraz Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Mieliśmy szansę posłużyć między innymi w robieniu herbaty dla uchodźców, rozdawaniu jedzenia, wynoszeniu śmieci oraz w przenoszeniu i układaniu różnych pomocnych dla nich rzeczy.

  W Hostelu Challenging Hope – Pomoc Humanitarna – гуманітарна допомога na Piłsudskiego posprzątaliśmy korytarze, przenosiliśmy szafki, układaliśmy lub wyrzuciliśmy zepsute sprzęty.Odwiedziliśmy też Szafę dobra (koordynowane przez Centrum Wielokulturowe w Krakowie), gdzie uchodźcy z Ukrainy mogą bezpłatnie i w komfortowych warunkach otrzymać odzież. Przyłożyliśmy swoją cegiełką, pomagając przy segregacji ubrań. Ale przede wszystkim mieliśmy okazję podziwiać świetną organizację oraz poczuć pozytywną energię płynącą z tego miejsca.

  Dodatkowo zawitaliśmy w magazynach Koali (Koala – Rodzinne Centrum Położnicze) przy ul. Smoleńsk i Retoryka, gdzie pomagaliśmy pakować paczki dla mam z Ukrainy, przenosiliśmy foteliki dziecięce i segregowaliśmy ubranka.

  Dobrze, że mogliśmy choć trochę pomóc tym, którzy zostali niesprawiedliwie z dnia na dzień zmuszeni do ucieczki z własnego domu i kraju.

  (tekst i zdjęcia: uczniowie i nauczyciele LO)