• O kształtowaniu się człowieka

    Ad fontes! Za nami kolejne spotkanie w ramach co dwumiesięcznego cyklu powrotu do źródeł, czyli dyskusja nad lekturą dzieł Marii Montessori. Zobaczyliśmy się już po raz czwarty, a nasze myśli krążyły wokół książki ,,O kształtowaniu się człowieka”. Dla niektórych ta część serii była jak do tej pory najbardziej ,,gęsta” i co rusz znajdowali fragment, który należało odnotować i przedyskutować. Częścią wspólną naszych wniosków były trzy główne tematy. Pierwszy z nich to psychologia rozwojowa i jej znaczący wpływ na to, z jakim programem pracy powinni wychodzić nauczyciele, aby ta propozycja jak najbardziej wpisywała się w potrzeby dziecka na danym poziomie rozwoju. Kolejnym ważnym wątkiem dla naszej dyskusji był sam dialog, na których chcemy się wciąż opierać i dalej poszerzać swoje umiejętności w prowadzeniu mądrego dialogu. Ostatnią z ważniejszych myśli była wizja nauczyciela, który tylko albo i aż towarzyszy młodemu człowiekowi, nie narzucając własnych oczekiwań. Jak zawsze po takich spotkaniu czujemy powiew świeżości i chęć, by kolejny dzień był dniem zmiany.