• Grenlandia

  Kraje nordyckie pasjonują mnie już od wielu lat. Natura, obyczaje, dźwięki i surowość tych miejsc nieustannie mnie do nich przyciąga i nie daje o sobie zapomnieć. Z tego względu decydowałem się na czasowe zamieszkanie, studia i pracę w niektórych z nich. W podróżach głównie szukam miejsc ciekawych przyrodniczo oraz pragnę poznać jak żyją ludzie, co stanowi ich świat, co jest dla nich ważne.

  Podczas wykładu opowiem Wam o Grenlandii, w której miałem okazję ostatnio spędzić trochę czasu. Będę chciał przedstawić Wam jak wygląda życie na największej wyspie świata, która w ponad 80% pokryta jest lodem.

  Spróbujemy odpowiedzieć m.in. na pytania: Czemu domki są tam takie kolorowe? Czy Grenlandczycy faktycznie mieszkali w igloo? Jak faktycznie chcą, żeby ich nazywać? Ile prawdy jest w lekturze szkolnej Centkiewicza o przygodach Anaruka? Czy na Grenlandii da się cokolwiek uprawiać? Jak upolować wieloryba z kajaku? Co oprócz strzelby można kupić w spożywczaku na Grenlandii? Co wspólnego ma powiedzonko: „Jakoś to będzie”, Sędziego z „Pana Tadeusza”, z grenlandzkim słowem: „immaqa”? I w końcu: jak ma się sprawa z lodowcami?  

  Zapraszam na spotkanie z krainą lodem płynącą 🙂

  Jakub Wojciechowski

  Wykład, jutro, 8:00, Teams’y