• Wyjścia czwartkowe

  Najważniejsze zadanie liceum? Na pewno nie będzie to naszpikowanie młodego człowieka wiedzą. Umiejętność selekcji wiadomości? Ważna, ale wciąż nie „Zibi, top”. Najważniejsza naszym zdaniem jest umiejętność podejmowania decyzji. Za nią z kolei stoi świadomość wyboru, czyli z jednej strony zasób możliwości, z drugiej – umiejętność zmierzenia się z konsekwencjami.

  Zatem naprawdę korzystna sytuacja wyboru jest wtedy, gdy mamy duży wachlarz możliwości oraz jak najgłębszą wiedzę o konsekwencjach.

  Nasi uczniowie staną niedługo przed jednym z ważniejszych wyborów w życiu: decyzją „co dalej?”. Chcąc im to jak najbardziej ułatwić, organizujemy w co drugi czwartek wyjście, mające bardzo konkretny charakter: pragniemy, by uczniowie spotkali się z osobami, które w Krakowie prowadzą swoją działalność. Są wśród naszych czwartkowych gospodarzy znakomici rzemieślnicy, restauratorzy, architekci, przewodnicy krakowscy, właściciele firm, naukowcy pracujący na krakowskich uczelniach, działacze społeczni… Każdy, kto zechce się podzielić odrobiną swego doświadczenia, uchylić rąbka zawodowej tajemnicy.

  Wizyta czwartkowa w ramach tzw. „wyciskania Krakowa” to czas zadawania pytań, kolejnej umiejętności, którą bardzo chcemy rozwinąć wśród naszych uczniów. Dopóki zadajemy pytania, dopóty żyje w nas dziecięca ciekawość świata i drugiego człowieka.

  Przy okazji chcielibyśmy również zwrócić się do wszystkich osób mogących nas gościć u siebie podczas czwartkowych eskapad po Krakowie, by pomogli nam wskazać naszym uczniom jeszcze jedną ścieżkę rozwoju, pasji czy po prostu przyszłego zawodu. Będziemy bardzo wdzięczni.

  ?Dni otwarte: 2 lutego, 9 marca: https://fb.me/e/1VH6j1hXm

  tekst: Kamil Cyganik // grafika: Marta Pochaba