• Powstania Śląskie

    Na niespełna tydzień przed Świętem Niepodległości maturzyści z grupy historii rozszerzonej wraz z nauczycielem udali się z tej okazji do Katowic. Zamierzeniem naszego wyjazdu było lepsze poznanie wydarzeń, które ostatecznie wpłynęły na kształt niepodległej Rzeczpospolitej.

    Symbolicznym dniem dla Polaków jest 11 listopada, czyli data kapitulacji Rzeszy, niemniej jednak dla tworzącego się państwa polskiego był to dopiero początek walk o granice odrodzonejRP. Powstania śląskie z lat 1919,1920 i 1921 wymiernie przyczyniły się do wyznaczenia granic na śląskiej ziemi, gdzie sytuacja narodowościowa nie była tak oczywista, co tym bardziej komplikowało podział terytorium.

    Do Katowic dotarliśmy pociągiem i zaczęliśmy naszą ekspedycję od dobrej kawy i krótkiego wstępu merytorycznego na temat historii Górnego Śląska, następnie przenieśliśmy się do Świętochłowic, gdzie znajduje się Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Miejsce to funkcjonuje na najwyższym poziomie, jak na współczesną placówkę edukacyjną przystało. Przygotowana oprawa wręcz zapraszała, aby przenieść się w czasie i na kilka godzin poczuć atmosferę i wagę wydarzeń sprzed wieku. Nowocześnie zorganizowane Muzeum w Świętochłowicach poszerzyło naszą wiedzę o wiele ciekawych aspektów, jak również dostarczyło wiele frajdy. Usatysfakcjonowani wizytą w muzeum wróciliśmy do centrum Katowic przed Pomnik Powstańców Śląskich, aby nagrać krótki filmik dla naszych szkolnych koleżanek i kolegów, aby na czas licealnych obchodów móc podzielić się krótkim podsumowaniem tego, czego się dowiedzieliśmy o historii Górnego Śląska, która jest ważną częścią polskiej drogi do niepodległości.