• Mur Wstydu. Krótka historia muru berlińskiego

  W nocy z 12 na 13 sierpnia 1961 roku pod osłoną armii wschodnioniemieckiej i sowieckiej rozpoczęto budowę muru berlińskiego. Betonowe bloki wysokości 4 metrów, zasieki z drutów, wieże strzelnicze, żołnierze, którym wydano rozkaz strzelania do ludzi próbujących uciec do Berlina Zachodniego – to wszystko miało odstraszyć mieszkańców NRD od pomysłu ucieczki z “komunistycznego raju”. Niektórych jednak nie odstraszyło. Tysiące ludzi od 1961 do 1989 roku próbowało uciec do Berlina Zachodniego, a potem do Niemiec Zachodnich. 

  Sam Berlin Zachodni stał się jednak zamkniętym miastem, w którym życie nie było łatwe. Berlin stał się symbolem podziału świata na wolny zachód i zniewolony przez Sowietów wschód. Stał się enklawą wolności, niezależnej kultury, ruchów antywojennych. 

  Po zjednoczeniu stał się stolicą Niemiec, w której nadal można oglądać resztki muru i krzyże, które symbolizują jego ofiary. Czy mur berliński spełnił swoje zadanie? Czy zatrzymał ludzi, którzy uciekali od totalitaryzmu?

  Zapraszamy na wykład dr Joanny Lubeckiej.

  Środa, godz. 8:00, sala kapitualna.

  Obecność obowiązkowa.