• Przystanek historia IPN // Cmentarz Rakowicki // Apteka pod Orłem

    Starsze klasy w ramach przygotowania do Święta Patrona wybrały się na wycieczki poza Kraków. Klasa I została w mieście i tutaj szukała miejsc, które wiążą się z postaciami Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Pierwszym punktem na trasie był Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Krakowie, gdzie dowiedzieliśmy się sporo o sytuacji Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Poznaliśmy też sylwetki kilku osób, które pomimo niebezpieczeństwa pomagały ludności żydowskiej – usłyszeliśmy m.in. o Irenie Sendlerowej, Janie Karskim i rodzinie Ulmów.Następnie udaliśmy się na Cmentarz Rakowicki, gdzie w towarzystwie pani Krystyny i pana Józefa – potomków Sprawiedliwych – odwiedziliśmy groby zmarłych Patronów. Bardzocenne były dla nas rodzinne historie opowiedziane przez naszych gości.

    Na zakończenie udaliśmy się do Apteka pod Orłem / Muzeum Krakowa, jedynej działającej na terenie krakowskiego getta apteki. Mieszczące się tam dzisiaj muzeum przybliża historię jednego znaszych Patronów – Tadeusza Pankiewicza, który za bezinteresowną pomoc Żydom został w 1983 roku odznaczony medalem i tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.