• Literacki KBF

    Kraków Miasto Literatury UNESCO to hasło, które wiele osób kojarzy, ale niewiele już wie, że tytuł ten nadano naszemu miastu w ramach sieci Miasta Kreatywne Unesco . Każde miasto może ubiegać się o podobny tytuł w siedmiu kategoriach (np. design). To nie tylko tytuł, ale rownież pewne zobowiązanie, które stara się wypełanić zespół Kraków Miasto Literatury UNESCO działający przy KBF Krakowskim Biurze Festiwalowym. W ramach czwartkowego wyjścia spotkaliśmy się z p. Krzysztofem Żwirskim, który jest członkiem zespołu. Dowiedzieliśmy się o tym, czym zajmuje się jego dział, jak tworzy się program festiwalu (na przykładzie dopiero co zakończonego festiwalu Lema oraz za chwilę rozpoczynającego się Festiwalu Conrada), o tym gdzie szukać informacji o wydarzeniach i warsztatach związanych z literaturą oraz w jaki sposób jego zespół wspiera małe księgarnie i antykwariaty. Okazuje się, że naprawdę wiele inicjatyw literackich zawdzięczamy temu działowi. Bez wątpienia wypełnia swoje zobowiązania i tytuł nie jest przypadkowy. I wcale nie skupia się tylko na przeszłości, ale również mocno patrzy w przyszłość, czego symbolem jest sam wybór twórczości Stanisława Lema. Dla Nas wymowne było to, że spotkaliśmy się w siedzibie biura w Pałacu Potockich, starych, arystokratycznych, po prostu pięknych wnętrzach Mieliśmy okazję zobaczyć również projekt nowej siedziby, który będzie łączył przeszłość z przyszłością a wszystko wokół Stanisława Lema. Dziękujemy za gościnę i życzymy powodzenia!