• Wyjście: Shoemaker

    W czwartek odwiedziliśmy Shoemakera, czyli wyjątkowego szewca, który swoją pracownię ma przy ulicy Retoryka. Pan Michał Wojewodzic opowiedział nam, w jaki sposób znalazł niszę rynkową, którą wypełnia absolutnie wyjątkowymi butami projektowanymi przez siebie, a często we współpracy z artystami, na przykład znakomitymi krakowskimi tatuażystami. Inspirującym było wziąć do ręki pierwszy but zrobiony własnoręcznie przez pana Michała, a następnie zważyć w dłoni te najnowsze, bajecznie kolorowe, lub tylko naznaczone wzorem, zdobione farbami, laserowo, lub przy pomocy specjalnego dłuta do skóry, uzupełnione wymiennymi dodatkami, będącymi swoistym znakiem rozpoznawczym butów wykonanych przez pana Michała.

    Z panem Michałem, pracownie dzieli pan Karol. Jego buty, czynione z niespotykanym pietyzmem, zawsze dopasowane do konkretnego klienta, mają charakter bardziej klasyczny, można powiedzieć, że klient pana Karola nie ma żyłki ekstrawaganckiej, lubi tradycję, ale najwyższej jakości. Pan Michał twierdzi, że drugiego takiego szewca jak pan Karol, już w Polsce nie ma.

    Wizyta na Retoryka przekonała nas, że odejście od sztampy produkowanych fabrycznie, na masową skalę produktów, może doprowadzić do tego, że produkt taki stanie się prawdziwym dziełem sztuki.