• Archipelag Svalbard

  Jutro odwiedzi nas dr Łukasz Stachnik z tematem: Archipelag Svalbard – arktyczna kraina gór, fiordów i niedźwiedzi polarnych.

  Wykład będzie dotyczył środowiska naturalnego Archipelagu Svalbard znajdującego się za kręgiem polarnym, czyli ponad 3000 km na północ od Polski. Kraina ta jest lodowym królestwem, gdzie panuje niedźwiedź polarny, a człowiek jest tylko gościem. W tym miejscu znajduje się także Polska Stacja Polarna, gdzie naukowcy i pracownicy Polskiej Akademii Nauk prowadzą badania naukowe od kilkudziesięciu lat. Wykład będzie dotyczył środowiska lądowego i morskiego tego odległego miejsca oraz codziennego życia w Polskiej Stacji Polarnego w okresie całego roku.


  Dr Łukasz Stachnik – adiunkt w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego specjalizujący się w badaniach środowiska obszarów zlodowaconych oraz zanieczyszczeń wody w wyniku aktywności górniczej. Odbył kilkanaście wypraw naukowo-eksploracyjnych na Syberię, Svalbard oraz Grenlandię. W 2012-2013 spędził łącznie 15 miesięcy na Spitsbergenie jako specjalista ds. środowiska biotycznego będący członkiem XXXV Wyprawy Polarnej Polskiej Akademii Nauk.

  Wykład jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów Liceum.

  Rozpoczynamy o 8:00.

  Do zobaczenia ?