• Natura vs Kultura

  Wykłady, których idea powstała z refleksji nad filozofią francuskiego pozytywisty Augusta Comte’a, twórcy socjologii. Porównywał on metaforycznie społeczeństwo do organizmu, którego członki muszą dobrze funkcjonować, aby cały organizm był zdrowy. Zainspirowało mnie to poszukiwania zależności między światem społecznym, kulturowym a światem przyrody, natury. Od zarania dziejów po dziś dzień sfery te się przenikają, są w ścisłej zależności. Na przestrzeni wieków różne cywilizacje starały się z przyrodą albo współpracować, albo ją sobie podporządkować. Te światy nigdy nie były sobie obojętne.

  Jakie są tego skutki? O tym, m.in. dowiemy się podczas warsztatu: “Natura vs. kultura”, gdzie przyglądamy się różnym grupom społecznym oraz kulturowym. Wchodzimy wgłąb, poszukując znaczenia nadawanego światu natury i zjawiskom przyrodniczym. Odnajdujemy wpływ natury na obyczaje, wierzenia, dokonywane odkrycia oraz na konstruowanie wiedzy o świecie i sobie samych.

  Podczas zajęć inspiracji szukamy m.in. w takich dziedzinach nauki jak: neurobiologia, antropologia, resocjalizacja, socjologia, ekologia, psychologia, religioznawstwo czy muzykologia. Staram się czerpać jak najwięcej z własnych doświadczeń, przedstawiając świat, którego obszary są mi znane.
  Kwestia doboru tematyki zajęć jest cały czas otwarta i uczniowie mają możliwość zaproponowania omawianych w trakcie wykładu zagadnień.

  Czy kultura jest sprzeczna naturze czy są w stanie żyć w symbiozie i ubogacać się nawzajem? Jak bardzo jesteśmy zależni od tego, co wrodzone, czym zostaliśmy obdarzeni przez naturę, a jak dalece kształtuje nas otoczenie, społeczeństwo, nasza własna kreatywność?
  Jeśli interesują Cię te tematy, zapraszam serdecznie na wykład: “Natura vs. Kultura”!

  W każdy poniedziałek, od godz. 8:00. Na Teams’ach.

  Jakub Wojciechowski, pedagog szkolny