• Wizyta w OMICRON

    Dokąd nas zaprowadzą badania nad genomem? To pytanie, które pozostało po wizycie w Ośrodku Genomiki Medycznej OMICRON, działającym przy Uniwersytecie Jagiellońskim.

    O samej genomice i historii Ośrodka opowiedział nam dr Paweł Wołkow. Zwiedziliśmy również laboratoria, próbowaliśmy zrozumieć na czym polega praca biotechnologów, ale również informatyków i matematyków, którzy są zatrudnieni w Ośrodku. Zobaczyliśmy najnowocześniejszy sprzęt, często określany pieszczotliwie imionami.

    Po wizycie w OMICRONie może jesteśmy bliżej zrozumienia znaczenia badań nad genomem, zainspirowani interdyscyplinarnością, która otwiera nowe ścieżki. Przede wszystkim jednak pozostaje myśl, że należy badać, sprawdzać, weryfikować, bo wiedza, którą mamy teraz, za chwilę może już być nieaktualna. Tak jak w przypadku genomu. Powtarzał to nam matematyk pracujący w tym interdyscyplinarnym zespole, ale sam przyznał, że nie wie dokąd nas te badania zaprowadzą.

    To dobra informacja dla naszych uczniów, którzy dopiero odkrywają czym mogliby zajmować się w przyszłości. Ciekawe dokąd to ich zaprowadzi…