• Cenna lekcja

Student przychodzi do domu swojego Profesora z prośbą o zaliczenie egzaminu. Rozpoczynają grę. Ten młody człowiek sięga po coraz to inne strategie, by w jego indeksie znalazła się upragniona ocena. Profesor jednak długo zwleka z zaliczeniem bezczelnemu studentowi egzaminu a mimo to daje mu szansę, wiele szans. I wcale nie na sprawdzeniu wiedzy zależy Profesorowi. Wprost mówi, że zdanie egzaminu to często sprawa szczęścia, więc można po prostu rzucić monetą. Profesor wciąga studenta w grę, w której trzeba wykazać się godnością i uczciwością. Pytanie czy student kiedyś zrozumie lekcję życiową jaką dostał.

Zastanawialiśmy się nad tym podczas trzeciego spotkania z panem Andrzejem Horyzą. Tym razem powodu do dyskusji dostarczył nam film Zanussiego “Zaliczenie” stawiający przed widzem i przed nami pytanie: mieć czy być?