• Śladami kryminalistyki

  Czas realizacji projektów w naszej Szkole jest trochę jak święto.

  Nie ma części zajęć, a nasze działanie znacząco odbiega od tego, co robimy na co dzień. No i wreszcie fakt, że wykonujemy coś dla siebie nawzajem, jest jak świąteczny prezent.

  W tym roku klasa I Liceum wprowadziła nas w świat kryminalistyki, śladów, podejrzeń, oskarżeń, poszlak. Te ostatnie stały się głównym bohaterem gry opartej na autentycznym morderstwie małej dziewczynki JonBenét Ramsey. Mimo że od tego zdarzenia minęło już ponad 20 lat, wciąż budzi ono emocje, gdyż tajemnica śmierci małej miss nigdy nie została wyjaśniona. My też, mimo uzasadnionych podejrzeń, nie wskazaliśmy jednoznacznie żadnego sprawcy.

  Klasa II Liceum zajęła się pączkami. Pozornie. Tak naprawdę informacje o pączku wraz z filmem dokumentującym pączkowy eksperyment, służyły jedynie wskazaniu wszystkim, jak łatwo jest manipulować informacją i jak ważne jest, byśmy weryfikowali wszystko, o czym słyszymy, czy co widzimy.

  Wreszcie klasa VII wywołała uśmiech na naszych twarzach cytując i analizując również pod kątem naukowymi kilka twierdzeń należących do tzw. „Praw Murphy’ego”. Nawiasem mówić prawa Murphy’ego wywołują uśmiech tylko do czasu, gdy uświadomimy sobie, iż one często opisują autentyczną rzeczywistość.

  Na koniec wyszli gestapowiec i volksdeutsche-tłumacz z klasy VIII wzywając wszystkich uczniów po imieniu, zgodnie z listą do stawienia się 8.10 w którymś z miejsc Krakowa. 8.10 już jutro!