• Spotkanie z p. Kamilem Targoszem, grafikiem

    Księżyc ma w sobie coś magnetyzującego, zwłaszcza w otoczeniu gór Beskidu Niskiego. To ten księżyc zainspirował Pana Kamil Targosz do stworzenia logo Wydawnictwo Czarne, które swoją siedzibę ma właśnie w Beskidzie Niskim.

    Pan Kamil był naszym gościem na środowym wykładzie w Liceum w zeszłym tygodniu. Opowiadał nie tylko o tym co go inspiruje, ale też o praktycznej stronie pracy grafika i ilustratora. Okazuje się, że ta praca niesie ze sobą ryzyko, zwłaszcza dla kogoś, kto używa techniki miedziorytu. W tej technice należy nanieść rysunek rylcem na płytę. Następnie umieszcza się ją w kwasie azotowym. Ostrożnością nie wykazał się pewien Japończyk, student pana Kamila, i tak pan Kamil stał się bohaterem ratując oko niefrasobliwego Japończyka.

    W Internecie nie znajdziecie wielu informacji o naszym gościu. My mieliśmy okazję zobaczyć też jego niepublikowane prace – alternatywne wersje okładek, które nie zostały wybrane, oraz oryginalne obrazy z rycerzami w zimowej scenerii. Was zachęcamy do sięgania po książki i śledzenia nazwisk twórców okładek. A jeśli w wyszukiwarce internetowej wpiszecie hasło “Kamil Targosz, mural, Dozza” to odnajdziecie małe, włoskie miasteczko, w którym każda ściana pokryta jest muralem. Jeden z nich stworzył pan Kamil.