• Wykład p. Anny Czocher z krakowskiego IPN

    W środowy poranek 11. października nasza kawiarenka znów na godzinę stała się wehikułem czasu. W podróż do okupowanego Krakowa zabrała nas pani Anna Czocher, pracownik krakowskiego Biura Badań Historycznych IPN. Wykład był częścią pracy z patronem, której poświęcony jest w naszej Szkole październik, a jeśli tak, to głównymi bohaterami opowieści stali się Ci bohatersko starający się pomóc ludności żydowskiej.

    Z kolejnymi informacjami na temat warunków życia w naszym mieście w latach 1939 – 45 stawało się dla nas coraz bardziej jasne, że owo bohaterstwo było prawdziwie heroiczne. Zdobycie najprostszych rzeczy dla siebie i własnej rodziny (żywności, ubrań, środków czystości) graniczyło często z cudem, a jednak niektórzy brali na siebie dodatkowy ciężar, dodatkową odpowiedzialność, dodatkowy cały świat – życie zagrożonych eksterminacją.

    Nie wszyscy ratowani Żydzi przeżyli, nie wszyscy dali świadectwo. Nie wiemy zatem ilu było takich bohaterów. Ale wiemy, że byli i możemy być z nich dumni. Po środowym wykładzie – jeszcze bardziej.