• Galeria Dwa Światy

Na ostatnie czwartkowe wyjście klasa 1 LO wybrała się do Galerii  Dwa Światy na Kazimierzu, gdzie spotkała się z Panią Zuzanną Chróścik – historykiem sztuki, prowadzącym regularnie warsztaty kaligrafii w Krakowie (w ramach Szkoła Kaligrafii by Fundacja Sztuka Kaligrafii / Calligraphy School).

Na początku przyglądaliśmy się pięknym ikonom, będącym częścią najnowszej wystawy – “Na początku było słowo” Pauliny Krajewskiej. Potem pani Zuzanna opowiedziała nam o tym jak potoczyła się jej droga zawodowa – na jakie studia poszła, które uczelnie wybrała i dlaczego. Zakończyła mówiąc nam o swojej pasji – kaligrafii. Dowiedzieliśmy się, że jest dwuręczna – co oznacza, że umie pisać zarówno prawą jak i lewą ręką. Nawet nam to zademonstrowała i było naprawdę imponujące!

Potem zaś przyszedł czas na wyczekiwaną przez wszystkich część praktyczną. Otworzyliśmy kałamarze, chwyciliśmy pióra i zaczęliśmy kaligrafować. Dostaliśmy do odwzorowywania alfabet gotycki i z zapałem zabraliśmy się do pisania. Pół godziny minęło w mgnieniu oka i trzeba było wychodzić… Opuściliśmy to miejsce z szerokimi uśmiechami, dumni ze swoich kaligraficznych osiągnięć.

(tekst: Zofia Gał)